Rasprava o peticiji protiv hidrocentrala u Prijepolju završila bez odluke

Prijepolje – Na poslednjoj sednici Skupštine opštine Prijepolje, neformalna grupa „Zaštitimo reke Prijepolja“ iznenada je dospela u centar pažnje nakon što je opozicioni odbornik Ratko Rakonjac predložio da se na dnevni red uvrsti njihova peticija za zabranu izgradnje malih hidroelektrana na teritoriji opštine. Na prvi pogled, činilo se da će ovaj predlog dobiti podršku odbornika, ali rasplet je bio potpuno drugačiji.

Foto: A.Rovčanin

U jutarnjim satima, 19 odbornika, od kojih su 16 iz vladajuće većine, podržalo je uvrštavanje tačke u dnevni red, što je kod mnogih građana i ekoloških aktivista probudilo nadu da će skupština stati u zaštitu reka Prijepolja. Međutim, kada je tačka konačno stigla na red za raspravu u poslepodnevnim satima, podrška je naglo opala.

„Neočekivan“ preokret

U toku rasprave, većina odbornika povukla je svoju početnu podršku, pravdajući promenu proceduralnim problemima. Argumenti su se kretali od tvrdnji da peticija nema pravni osnov, do toga da odbornici nisu imali dovoljno informacija o predlogu. Ovaj preokret izazvao je ogorčenje među ekološkim aktivistima i građanima koji su pratili sednicu.

Dosledni glasovi manjine

Ipak, trojica odbornika – Budimir Tešević (PUPS), Elmedin Čičić (SPP) i predlagač tačke Ratko Rakonjac (Dveri) – ostali su dosledni svojim stavovima. Oni su istakli da je izgradnja malih hidroelektrana štetna po zajednicu, donosi profit isključivo investitorima, a lokalnoj zajednici nanosi dugoročnu štetu.

„Izgradnja ovih hidrocentrala ugrožava naše reke, prirodne resurse i opstanak lokalnog stanovništva. Potrebno je jasno i odlučno stati na stranu interesa građana,“ rekao je Rakonjac tokom rasprave.

Nesloga u vladajućoj koaliciji

Promena stava odbornika iz vladajuće većine pokazala je nesklad unutar koalicije. Predsednik opštine Prijepolje, Drago Popadić, izrazio je nezadovoljstvo načinom na koji je ova tačka uvrštena i potom povučena s dnevnog reda.

„Koaliciono veće i šefovi odborničkih grupa prethodno su dogovorili sve tačke dnevnog reda. Ovo što se dogodilo sa uvrštavanjem, a potom skidanjem tačke, nije u skladu sa prethodnim dogovorima,“ izjavio je Popadić.

Bez jasne odluke

Iako je peticija pokazala podeljenost među odbornicima, na kraju je odlučeno da se o njoj ne donese konačna odluka. Rasplet je ostavio gorak ukus kod građana, koji su videli na delu svu nedoslednost političara.

Ova situacija naglašava izazove u političkom delovanju lokalne vlasti, ali i rastući pritisak građana i aktivista na vlast da se bave ekološkim pitanjima i interesima lokalne zajednice.

PP Media